Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kolie Dlouhosrstá

30. 12. 2005
 

CELKOVÝ VZHLED
Je jen málo plemen, která na první pohled zaujmou svou výjimečnou krásou, jako je tomu u kolie. Vznešenost, elegance a sladký, jakoby zasněný pohled vytvářejí harmonický celek, jehož rámec dotváří dlouhá bohatá srst, jejíž  krása vynikne zejména při ladném pohybu. Kolii můžete obdivovat ve třech barvách: zlatá, tricolor (černo-bílá s pálenými znaky) a blue-merle (modrá - grošovaná). U všech barevných rázů se projevuje tzv. irské zbarvení, tj. bílé znaky na hrudi (náprsenka), končetinách, špičce ocasu, hlavě a límci. Bílé znaky mohou mít různý rozsah, někde mohou zcela chybět (hlava, límec), aniž by to mělo vliv na hodnocení jedince na výstavě.
 

CHARAKTER

Pod  rouškou hrdého psa se skrývá báječná přátelská povaha, inteligence a snadná ovladatelnost. Aby všechny tyto vlastnosti kolie zůstaly zachovány, je třeba je správnou výchovou rozvíjet. Kolie se velmi snadno učí a není proto třeba tvrdého drilu, ten by naopak mohl její přirozený charakter zlomit.
 

PRO KOHO SE HODÍ

Kolie se hodí jak do rodiny s dětmi, tak pro osamělého člověka, velmi ochotně se přizpůsobí aktivnímu způsobu života, ale na druhou stranu jí nebude vadit trochu pohodlnější životní styl. Není vhodná jen pro toho, kdo se chce věnovat výhradně služebnímu výcviku, či si chce své komplexy eliminovat na psu. Určitě jí nebude svědčit samota v  kotci na zahradě bez úzkého kontaktu s člověkem. Potřebuje zájem a lásku svého pána a pak jí bude bohatou měrou oplácet.
 

VYUŽITÍ

I když je kolie původem ovčácký pes, dnes je k pasení používána jen výjimečně. Ale i pasení je možno provozovat jako jeden z kynologických sportů. S kolií lze dělat mnoho dalších sportů -  např. agility , různé stupně základního výcviku včetně stopování (kolie má překvapivě dobrý nos), záchranářský výcvik, atd. Možnosti sportovního využití najdete na stránkách ...

A jaká je Carol???

Carol je miláček rodiny.Je moc hodná a poslušná.Je to pes,který nás všude doprovází a můžeme se spolehnout,že nás ohlídá.Občas je sice trochu uštěkaná,ale alespoň odradí všechny nezvané návštěvníky...

 

Náhledy fotografií ze složky Léto 2006